Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir!

admin     13-11-23     Doğa Bilimleri     Yapay Yaşam Formları Gelecekte İlaç Olarak Kullanılabilir!     24 Defa Okundu

Yapay yaşam formları oluşturmak, bilimde ve edebiyatta sürekli işlenen bir temadır. Bu temalar kötücül, balçıktan meydana gelen sürüngen yaratıkları veya son derece sevimli evcil hayvanları çağrıştırabilir. Aynı zamanda şu soruyu akıllara getirir: Doğada oluşan bütün yaşam formlarının biyolojik süreç içerisinde bir rolünün bulunduğu Dünya’da, yapay yaşam nasıl bir rol oynamalıdır?

Güney Danimarka Üniversitesi Fizik, Kimya ve Eczacılık Bölümünden Doçent Chenguang Lou, Kent State Üniversitesinden Profesör Hanbin Mao ile birlikte özel yapay yaşam formlarının oluşturulmasını sağlayan yapay hibrit bir molekül geliştirdi. Molekülün geliştirilmesi hakkındaki çalışmalarını Cell Reports Physical Science dergisinde yayınladılar. On yıldan az süredir bilenen bu çalışma alanı, hibrit peptit-DNA nanoyapıları olarak adlandırılıyor. Lou’nun amacı viral aşılar ve hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek yapay yaşam formları geliştirmek. Lou, konu hakkında şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Doğada pek çok canlının doğal olarak düşmanı bulunmaktadır fakat bazılarının hiçbir düşmanı yoktur. Örneğin, hastalık yapıcı bazı virüslerin hiçbir doğal düşmanı bulunmamaktadır. Bu sebeple, onlarla mücadele edebilecek yapay bir yaşam formu yaratmak mantıklı olacaktır.

Lou, benzer şekilde bu tür yapay yaşam formlarının viral hastalıklara karşı nanorobotlar veya aşı olarak vücutta da kullanılabileceğini düşünüyor ve bunun hakkında şunları söylüyor:

Yapay bir viral aşı 10 yıl kadar sonra mümkün olabilir. Öte yandan yapay hücre üretmek, bundan daha uzak bir gelecekte mümkün. Çünkü, yapay bir hücrede kontrol edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Fakat elimizdeki imkanlarla gelecekte yapay hücresel organizma üretmek mümkün olacak.

Peki, Lou ve ekip arkadaşlarının viral aşılar ve yapay yaşam formları üretirken kullanacakları temel yapıtaşları neler? DNA ve peptiter doğadaki en önemli biyomoleküllerdendir. Dolayısıyla günümüz nanoteknoloji uygulamalarındaki en önemli moleküler malzemeleri bunlar oluşturmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

DNA teknolojisi atomlardan makro boyuta kadar hassas bir kontrol sağlar. Fakat temelde 4 bazdan oluştuğu için sınırlı kimyasal işleve sahiptir. Öte yandan peptit teknolojisi, kullanılabilecek 20 amino aside sahip olduğu için daha çok kimyasal işleve sahiptir. Doğa, hücrelerdeki DNA ve peptitleri kullanarak adeta protein fabrikaları kurar ve bunların organizmaya dönüşmesini sağlar.

Hanbin Mao ve Chenguang Lou, tasarlanmış 3 iplikçikli DNA yapılarını ve 3 iplikçikli peptit bağlarını birleştirmeyi başarıp yapay bir hibrit molekül oluşturdular. Bu çalışma ise 2022 yılında Nature Communications‘da yayınlandı.

Dünyada başka yerlerde de birçok araştırmacı, DNA-peptit bağı üzerine çalışmaktadır. Çünkü, bu bağlantı gelişmiş biyolojik varlıklar ve yaşam formları için bir temel oluşturmaktadır. Bu çalışmaların başarılı sonuç alınmış bazı örnekleri bulunmaktadır:

Evrim Ağacı’ndan Mesaj

  • Oxford Üniversitesinden araştırmacılar hücre membranını delip küçük moleküllerin geçebileceği bir kanal oluşturan DNA ve peptitten bir nanorobot yapmayı başardı.[2]
  • Arizona State Üniversitesinden Nicholas Stephanopoulos ve ekip arkadaşları DNA ve peptitlerin 2 ve 3 boyutlu olarak kendiliğinden bir araya gelebilmelerini sağlamayı başardı.[3]
  • Northwest Üniversitesinden araştırmacılar DNA ve peptitlerin kendiliğinden bir araya gelmesiyle mikrofiberlerin oluşabileceğini gösterdiler.[4] (DNA ve peptitler nano düzeyde iken, mikrofiberler ise mikro düzeydedir. Dolayısıyla karşılaştırıldığında mikrofiberler oldukça büyük yapılardır.)
  • Ben-Gurion Üniversitesinden bir grup ise vücuttaki tümörleri hedefleyen kanser ilaçları içeren, soğan zarı benzeri küresel hibrit moleküller geliştirmeyi başardılar.[5]

Chenguang Lou konu hakkında son olarak şunları söylüyor:

Bu keşfin, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kullanılabilmesi dolayısıyla bunlar değerli çabalardır. Gelecekte tedavisi zor hastalıkların mücadelesine yardımcı olmak için nanorobotlar, viral aşılar ve yapay yaşam formları yaratmamız hiç de şaşırtıcı olmayacak. Bu, sağlık bilimlerinde bir devrim olacak.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı
gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla
birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var?
Buraya tıklayarak
sorabilirsiniz.


Soru & Cevap Platformuna Git

Evrim Ağacı’na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı
kullanılarak 16/12/2023 11:23:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim
Ağacı’ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden
geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı
tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak
için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15846

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı’ndaki yazılı içerikler
orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin
alınmaksızın
paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir,
dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin
alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı’na aitmiş gibi
sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça
belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı’ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu
sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve
içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İçerikler

Sohbet siteleri ziyaretçilerine yeni insanlarla tanışarak, arkadaşlıklar kurabileceği bir ortam sunmaktadır.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2023 Askimsin.Net - Tüm hakları saklıdır.