Mise en Place: Şeflerin Mutfakta Kullandığı Temel Bir Prensip, Sizi Dersler ve İş Konusunda Daha Verimli Kılabilir!

admin     11-09-22     Genel Haberleri     Mise en Place: Şeflerin Mutfakta Kullandığı Temel Bir Prensip, Sizi Dersler ve İş Konusunda Daha Verimli Kılabilir!     26 Defa Okundu

Mise en Place (“miğ-zon-pılas” şeklinde okunur), “yerine koymak” anlamına gelen ve üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir görev için planlamamız ve hazırlanmamız gerektiğini ifade eden Fransız mutfak terimidir. Mise en Place genellikle mutfak için kullanılır, pişirmeye başlamadan önce ihtiyacımız olan tüm gerekli mutfak eşyalarını ve malzemelerini hazırlamamız gerektiğini belirtir.

Bu basit konsept, hem şefler hem de amatör aşçılar tarafından kullanılan en etkili araçlardan biridir; bu nedenle aşçılık okullarında ve üst düzey restoran mutfaklarında gerekli bir beceridir. Ayrıca, çok etkili olduğundan, yemek pişirmenin yanı sıra programlama veya ders çalışma gibi diğer işlerde uygulandığında da kullanışlı bir verimlilik ilkesi olarak görev yapabilir.

Tüm Reklamları Kapat
Malzemelerin Mise en Place ile küçük kaselere ayrılması
Malzemelerin Mise en Place ile küçük kaselere ayrılması
Wikipedia

Mise en Place Örnekleri

Mise en Place‘in basit bir örneği; evde yemek pişiriyorsak, planladığımız tarifi başlamadan gözden geçirmemiz, gerekli tüm malzemelere ve mutfak eşyalarına sahip olduğumuzu doğrulamamız ve bu esnada hepsinin kullanılabilir durumda olduğundan emin olmamızdır.

Mise en Place, farklı profesyonel restoranların mutfaklarında, birkaç önemli farklılık dışında genellikle benzer şekilde uygulanır. Örneğin, bir restoran mutfağında da araçlarımızı evdeki gibi hazırlarız ancak bu hazırlık daha titiz, kapsamlı olacak ve tam bir vardiyada kullanılmak üzere bıçakları bilemek, yeterince malzeme depolamak gibi ek görevleri içerecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Ders çalışmak gibi diğer bağlamlar söz konusu olduğunda ise Mise en Place, çalışmaya başlamadan önce ihtiyacımız olan tüm materyallerin (örneğin ders kitabımız) yanı sıra ilgili araçların (örneğin fosforlu kalemler, defter, su ve aperatif) bulunduğuna emin olmamızı sağlar.

Mise en Place‘in Faydaları

Mise en Place uygulamasının birkaç faydası vardır. Her şeyden önce Mise en Place, çalışmamızı önceden planlamamıza olanak tanır. Böylece, çalışmaya başlamadan önce ihtiyaç duyduğumuz değişiklikleri yapmamıza imkan sağlar. Örneğin, belirli bir tarifin temel malzemeleri eksik ise, bunu göz önünde bulundurur ve muhtemelen farklı bir tarif seçeriz; bunu pişirmeye başladıktan sonra yapmak daha zor olacaktır.

Ayrıca Mise en Place, çalışma sürecimizi düzene koymamıza yardımcı olur. Spesifik olarak, işimiz için (yemek pişirmek veya ders çalışmak olsun) ihtiyaç duyacağımız her şeyin stratejik olarak hazırlandığından, organize edildiğinden ve yerleştirildiğinden emin olarak elimizdeki ana görev üzerinde çalıştığımızda dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınarak işimize odaklanabiliriz.

Evrim Ağacı’ndan Mesaj

Bu yöntem, özellikle küçük bir dikkat dağınıklığının bile iş akışımızda önemli bir kesintiye yol açabileceği yüksek derecede konsantrasyon gerektiren görevler üzerinde çalışırken önemlidir. Örneğin, programlama ile uğraşan bir kişinin kısa bir kesintiden sonra toparlanması 15 dakika bile sürebilir.[1]

Ayrıca zaman kaybetmemize neden olan bu “yeniden başlama gecikmesi”ne ek olarak, görev kesintileri, göreve döndükten sonra hata yapma ihtimalimizi de artırmaktadır.[2], [3] Bu nedenle, çalışmaya başlamadan önce buna göre planlayarak yapabileceğimiz olası dikkat dağıtıcıları ve kesintileri mümkün olduğunca en aza indirmek önem taşır.

Son olarak, Mise en Place, kontrolün bizde olduğunu daha fazla hissetmemize yardımcı olur. Her şeyin ihtiyaçlarımıza ve tercihlerimize göre organize edilmesini sağlayarak ve iş sürecinde oluşabilecek kesintileri ve olası sorunları en aza indirerek, bu sürece daha fazla hakim olmamızı sağlar.

Sonuç olarak, Mise en Place görevlerimizde daha verimli olmamıza, hedeflerimize daha iyi ulaşmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu teknik iş sürecini daha eğlenceli hale getirir, stresli işleri kolayca yönetebilmemize katkıda bulunur.

Mutfakta Mise en Place Nasıl Uygulanır?

Mutfakta Mise en Place uygulamak nispeten basittir. Bunu nasıl yapacağımızı anlamak için, pişirmeye başlamadan önce aşağıdaki adımları öğrenelim:

Tüm Reklamları Kapat
  • Önce bir tarif seçip ve hangi malzemelere ve mutfak eşyalarına ihtiyacımız olduğunu belirleyin. Bunu pişirmeye başlamadan önce yapmak, eksikleri tamamlamaya ya da tarifi değiştirmeye ve önceden düzgün bir şekilde plan yapmanıza olanak tanır.
  • Tüm malzemeleri kullanıma hazır olacak şekilde hazırlayın. Bu, her bir malzemenin, herhangi bir ek hazırlık gerektirmeden, pişirirken kullanmanız için hazır olması gerektiği anlamına gelir. Örneğin; çözülmesi gereken buzları çözmeniz, ölçülmesi gerekenleri ölçmeniz, doğranması gerekenleri doğramanız vb. gerekir.
  • Özel hazırlık gerektiren malzemeler varsa, pişirmenin ortasında gecikmeyi önlemek için bunları hazırlayın. Bu tür durumlara buzdolabında soğutulması gereken hamurlar veya fırında kavrulması gereken fındıklar örnek verilebilir. Bunları önceden hazırlamak, pişirmenin ortasında uzun bekleme sürelerine takılmanıza engel olur.
  • Yemek pişirirken kolayca bulabilmek ve kullanabilmek için malzemeleri ve kapları gruplandırın. Mümkünse, malzemelerimizi ve mutfak eşyalarımızı kullanacağımız sıraya göre düzenlemelisiniz, böylece yemek pişirmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki pişirme işlemi sırasında kısa bekleme süreleri olacağını biliyorsanız, önceden plan yapabilir ve bu bekleme sürelerini tarifin bir sonraki adımına hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Ek olarak, o anda yapılması gereken başka bir şey yoksa, tüm temizliği sona bırakmak yerine, bu bekleme sürelerini çalışma alanımızı ve kullanılmış eşyaları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bu, sürece yardımcı olacak ve pişirmeyi bitirdiğimizde yapmanız gereken temizlik miktarını azaltacaktır.

Son olarak, Mise en Place uygulamak için kendinize yeterince zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın. İşleri aceleye getirmek genelde daha fazla hataya yol açar ve muhtemelen pişirme sürecini daha az başarılı ve daha az eğlenceli hale getirir. Kendinize yeterli zaman vererek ve bu adımları izleyerek doğru bir şekilde Mise en Place uygulamak, yemek pişirmeyi birden fazla şeyi aynı anda yürütmeye yönelik gelişigüzel bir girişimden; organize, eğlenceli ve daha başarılı bir sürece dönüştürebilir.

Mutfakta Mise en Place örneği
Mutfakta Mise en Place örneği
BestEver Guide

Mufak Dışında Mise en Place Nasıl Uygulanır?

Mise en Place yaygın olarak mutfak işleri ile ilişkilendirilse de, ders çalışmak gibi diğer görevler söz konusu olduğunda verimliliğimizi artırmak ve iş akışımızı iyileştirmek için yol gösterici bir ilke olarak da kullanabiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu gibi durumlarda bazı yüzeysel farklılıklar vardır. Ana malzememiz yemek değildir, aletlerimiz mutfak eşyaları değildir ve çalışma ortamımız bir mutfak değildir. Bununla birlikte, bu tekniğin arkasındaki fikir aynı kalır. Mise en Place sayesinde yapacağınız daha iyi planlama, hazırlık ve organizasyon, iş sürecini kolaylaştırır.

Mise en Place'in iş akışına uygulanması
Mise en Place’in iş akışına uygulanması
Magpie Recruitment

Bu nedenle, başlamadan önce aşağıdakileri uygulayarak farklı görevler söz konusu olduğunda Mise en Place‘den yararlanabiliriz:

  • Üzerinde çalışmayı düşündüğümüz görevleri açıkça belirtelim ve her birini tamamlamak için neye ihtiyacımız olacağını belirleyelim.
  • Her görevi tamamlamak için ihtiyacımız olan gerekli malzeme ve araçlara sahip olduğumuzdan emin olalım.
  • Malzemelerimizi ve araçlarımızı iş akışımızı kesintiye uğratmayacak şekilde düzenleyelim ve çalışma ortamımızı düzenleyelim.

Ayrıca, Mise en Place uygularken bir adım daha ileri gidebilir ve görevlerimizi, benzer türdeki görevleri bir araya toplamak gibi iş sürecimizi optimize edecek şekilde düzenleyebiliriz.

Not: Hem mutfakta hem de genel iş akışınızda Mise en Place‘in nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Work Clean başlıklı kitabı tavsiye ederiz. Bu kitap, yavaşlamak ve hızlanmak gibi üretkenliğinizi artırmak için kullanılabilecek diğer tekniklerle birlikte Mise en Place kavramını tartışmaktadır; böylece genel performansınızın artmasını sağlayacak ve uzun vadede size zaman kazandıracaktır.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İçerikler

Sohbet siteleri ziyaretçilerine yeni insanlarla tanışarak, arkadaşlıklar kurabileceği bir ortam sunmaktadır.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2023 Askimsin.Net - Tüm hakları saklıdır.