Kadir Gecesi

aLa     09-05-21     Dini Yazılar, Sohbet chat, sohbet siteleri     Kadir Gecesi     79 Defa Okundu

Tam bir aile Sohbet Chat Muhabbet ortamı olan ve 18 yaş üstü, yüzlerce bay bayan sohbet severleri aynı çatı altında ağırlayan Askimsin.net ailesi olarak, bütün Müslüman aleminin Kadir Gecesi’nin Hayırlı olmasını, Dualarının da kabul olmasını diliyoruz. Bugün sizlere Kadir Gecesi nedeni ile Kadir Suresi ve Mealini yayınlayacağız. Umuyorum ki sizlerin de okuyarak, biraz da ahireti düşüneceğinizi umut ediyorum 🙂

KADİR SURESİ ( ARAPÇA )

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr

Ve ma edrake ma leyletülkadr

Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr

Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr

Selamün hiye hatta matle’ılfecr

KADİR SURESİ ( MEALİ )

Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik.

Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

Müslüman âlemi için mühim bir yere sahip olan Kadir Suresi, Kadir gecesinde indirilmiştir. Kadir gecesini anlatmış olduğu için bu ismi almıştır. ”Kadr” kelimesi de surede üç defa geçmektedir. Bu kelime azamet ve şeref anlamlarını taşır. Kadir gecesinin öneminin anlatıldığı Kadir Suresi beş ayetten oluşmuştur.

Kadir Suresi, Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği bildirilmekte ve bu gecenin önemi anlatmaktadır. Bu nedenle de İslam alemi için mühim bir yere sahiptir.

Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin (kul hakkı hariç) geçmiş günâhları bağışlanır. (Müslim)

Kadr sûresinde, Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin geniş rahmet ve bereketlere vesile olduğuna işaret edilerek Kur’an’ın insanlık için taşıdığı değer ve öneme, insanlığın ona olan ihtiyacına dikkat çekilmektedir. Ayrıca insanların mümkün olan en yüksek düzeyde ve yoğunlukta Allah’a yönelip derin bir dindarlık hali yaşamaları durumunda meleklerin kendilerine katılmasına kadar varan bir ulviyete ulaşabilecekleri vurgulanmaktadır.

Her türlü sohbetlere yer verilen Web sitemizde bugün Dini bir yazı yayınladık, İnşallah beğenmişsinizdir. Bizler ile her türlü konuda sohbet etmek istiyorsanız Sohbet Chat sitemizi ziyaret ederek görüşlerinizi de bildirmenizi istiyoruz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Askimsin.Net ziyaretçilerine en iyi ve en kaliteli sohbet imkanını sunmakta olan sohbet sitelerinden birisidir.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2021 Askimsin.Net Sohbet Siteleri - Tüm hakları saklıdır.