Godzilla’nın Bilimsel Analizi: Devasa Kertenkele Tanrısı Godzilla, Gerçekte Mümkün Olabilir miydi?

admin     05-07-22     Genel Haberleri     Godzilla’nın Bilimsel Analizi: Devasa Kertenkele Tanrısı Godzilla, Gerçekte Mümkün Olabilir miydi?     10 Defa Okundu

Godzilla (veya Gojira), bir dizi Japon filmine konu edinilen ve Japon mitolojisinde “hayali canavar” anlamına gelen kaiju kategorisine giren bir canavardır. İlk olarak 1954 yılında yayınlanan Godzilla filminde karşımıza çıkan bu canavar, kısa sürede pop kültürün en ikonik hayvanlarından (?) biri hâline gelmiştir ve o gün bugündür Godzilla hakkında 30’dan fazla sinema filmi, çok sayıda konsol oyunu, romanlar, çizgiromanlar ve televizyon filmleri yayınlanmıştır. Halk arasında “Canavarların Kralı” veya “Kertenkele Tanrısı” olarak da bilinen bu kurgusal, radyoaktif organizmayı gelin daha yakından inceleyelim.

Özünde bir antihero olan, yani bir hikayenin ana kahramanı olmasına rağmen “kahraman” niteliklerinden yoksun olan Godzilla’nın, Nagasaki ve Hiroshima’ya atılan nükleer bombalara karşı bir intikam metaforu olarak resmedildiği düşünülüyor.[3] Godzilla’nın 2014 versiyonu yaklaşık 108.2 metre yüksekliğinde ve 90.000 ton ağırlındadır! Bir yolcu gemisini düşünün, bacakları olsun ve dik dursun. Tahminen ortaya çıkan görüntü işte böyle bir şeye benzeyecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Godzilla ile İlgili Problemler

Kalori İhtiyacı

Ama asıl soru, o büyüklükte bir organizma gerçekte var olabilir miydi? Yapılan hesaplamalara göre 90.000 tonluk bir kertenkelemsi canlı olan Godzilla, günde 215.000.000 kalori enerjiye ihtiyaç duyacaktır.[1] Yetişkin bir insan 110.000 kaloriye sahiptir ve eğer Godzilla’nın insan zaafı olsaydı, günde 1950 insanı mideye indirmesi gerekecekti. Bu da Dünya’daki ölüm oranını tek başına %1.3 arttıracaktır! Gerçi aynı kalori ihtiyacını 826.000 Waffle yiyerek de karşılayabilirdi; ama böyle bir canavarın köşebaşındaki bir dükkanda sakin sakin kahvesini yudumlarken bir yandan waffle götürmesini pek beklemiyoruz…

Godzilla’nın kas anatomisi.
Godzilla’nın kas anatomisi.
Wall

Vücut Sıcaklığı

Ayrıca Godzilla o kadar sıcak olurdu ki adeta erirdi! Çünkü sahip olacağı devasa vücut yüzey alanı, vücut sıcaklığını diğer canlılar gibi çevrenin etkisiyle soğutmaya yeterli olmayacaktır. Hatta Godzilla’nın vücudunun içinde bir nükleer reaktör olduğundan söz edildiği için, iç sıcaklığının sürekli artmasını bekleriz; gerçi biyolojik bir organizmanın “nükleer” olması ne demek, o bambaşka bir soru işareti zaten… Bugüne kadar “radyasyon ile beslenen” bazı canlılar tespit etmeyi başardık; fakat bünyesinde bir reaktör bulunan bir canlıyla hiç karşılaşmadık. Çünkü Godzilla, ancak vücudunda bir yerlerde bir reaktör varsa ağzından konsantre iyonize radyasyon çıkarabilirdi. Bu size biraz abes gelebilir ama kullandığımız “lazer” teknolojisinin mantığı da bununla hemen hemen aynıdır. Sadece Godzilla bununla jet uçaklarını ve binaları patlatırken, bizse sadece göz hastalıkları ve kanser tedavilerinde kullanıyoruz. Tabii vücutta böyle bir reaktör bulunması, ölüm gibi bazı sıkıntılar da yaratabilir kuşkusuz…

Tüm Reklamları Kapat

Oksijenli Solunum

Godzilla muhtemelen akciğerlere sahip değildir; zaten bazı çizgi romanlarda ve filmlerde solungaçları olduğu resmedilir. Ancak bir anlığına akciğerleri olduğunu varsayalım. Bugüne kadar yaşamın en büyük hayvan olan mavi balina (Balaenoptera musculus) akciğerlerinde tek seferde 5.000 litre hava depolayabilir. Godzilla’nın ise vücut büyüklüğü dolayısıyla 20.000-100.000 litre arasında bir akciğer hacmine sahip olması gerekir.[1] Büyük ihtimalle Godzilla, hem akciğer hem solungaç solunumu yapabiliyor olmalı (tıpkı akciğerli balık olan Acanthurus sohal türü gibi). Bu sayede, filmlerde de gösterildiği üzere, okyanusun dibinde yıllarca uykuya dalabiliyor. Dolayısıyla metabolik faaliyetlerin azaldığı bir nevi hibernasyon (kış uykusu) süreci olmalı. Tek soru işareti, hibernasyona geçmeden önce, bu denli yüksek enerjiye ihtiyaç olan vücudu ne süreyle destekleyebilecek düzeyde besin tüketebilir?

Wall

Absürt Boyut ve Yer Çekimi

Dünya’da bildiğimiz en ağır organizma titrek kavak (Populus tremuloides) adındaki ağaçlardır ve yaklaşık 6.600 tona denk gelir ki (mavi balina 150 tondur ama karada yaşamadığı için bu ağırlık sorun yaratmaz; bu yüzden de kıyaslamaya almıyoruz). Görebileceğiniz gibi, bu bile Godzilla’nın yanına bile yaklaşamaz. Yaşadığı ile ilgili fosil kalıntılarını bulabildiğimiz, yaşamış en yüksek hayvan olan Sauroposeidon‘un yaklaşık 20 metreye kadar ulaşabildiği hesaplanmıştır; ancak yine de Godzilla’nın yanında bir fare gibi kalırdı. Eğer Godzilla yaşasaydı, bilinen en uzun, en ağır ve en yüksek organizma olacaktı! Üstelik bu organizma bir “hayvan” ve karada da yaşayabiliyor olacaktı!

Eğer Godzilla yaşasaydı onu öldürmek için tanklara ve füzelere gerek duyulmayacaktı. Yerçekimi ve kare-küp yasası zaten bunu anında yapacaktı. Bir küp düşünün bir yüzünün alanı 6 cm2 olsun, böylece hacmi 1 cm3 olacaktır. Eğer bu kübün kenarını ikiye katlarsak, alanı 4 katına çıkar (6l26l^2); ancak hacim 8 katına çıkar (l3l^3). Matematiksel olarak bunu sonsuza kadar büyütmek mümkündür; ancak fiziksel gerçeklik içinde bir küp, hele ki hayatta kalmak için dışarıdan enerji alımına muhtaç bir küp, bir süre sonra kendi ağırlığı üzerine çökecektir. Çünkü enerji ve madde alışverişi hacimle değil, yüzey alanıyla yapılabilen bir süreçtir; buna rağmen, beslenmeye ihtiyaç duyan şey hacmin tamamıdır. Bu nedenle yüzey alanının büyümesi sayesinde artan fiziksel girdi, hacmin büyümesi nedeniyle artan fiziksel ihtiyacı karşılayamaz ve sistem çöker. Sırf bu nedenle biyolojik organizmalarda hücrelerin erişebileceği maksimum bir büyüklük vardır.

Evrim Ağacı’ndan Mesaj

Quora

İskelet ve Kas Sistemi

Doğal olarak, Godzilla’nın kemiklerinin gezegendeki hiçbir organizmada olmayan, örneğin Tungsten gibi (19,3 g/cm³ olan, 3482°C’de eriyebilen kimyasal bir element) olağanüstü güçte bir elementten oluşması şarttır. Fakat günümüzdeki tüm omurgalıların kemikleri ortak ata nedeniyle kalsiyum ve fosfor ağırlıklı meydana geldiği için, gezegenemizdeki bir omurgalının benzeri kimyasal ile evrimleşen iç iskeleti olması mümkün değil.

Dolaşım Sistemi

Bir diğer sorunsa kan basıncıdır. Ne kadar büyürseniz kalbiniz de o kadar güçlü olmalı ki vücudun üst kısımlarına yeterince kan pompalayabilsin, hem de yerçekimine rağmen… Bu yüzden Godzilla’nın büyük ihtimalle birden fazla kalbi olması gerekirdi (tıpkı ahtapotlarda olduğu gibi). Eğer diğer omurgalılar gibi bir kalbi olsaydı, boyutu bütün göğüs boşluğunu dolduracak kadar büyük olmalıydı ki beynine kan pompalayabilsin. Evrimsel olarak omurgalıların ortak atası tek bir kalbe sahip olduğu için günümüzdeki bütün omurgalıların bir adet kalbi vardır. Bu yüzden Godzilla’nın kardiyolojik açıdan bir adet kalp ile evrimleşmesi olası gözükmüyor.

Nesli tükenmiş uzun boyunlu dinozorlar olan sauropodlarda bile günümüz zürafalar gibi beyinlerine yakın bir bölgede kan dolaşımını destekleyen damar ağlarının özelleştiği düşünülüyor. Böylece su içmek için boyunlarını eğdiklerinde tekrar kalkarken bayılmamaları adına dolaşımın devamı sağlanıyor.[4] Okyanusta, suyun kaldırma kuvveti nedeni ile yaşamsal faaliyetlerde sorun yaşanmaz; (zaten bu yüzden balinalar çok büyük hacimlere ulaşabiliyorlar) ancak karaya adım attığı anda kendi ağırlığı altında çökecek ve yere yapışacaktır. Hatta ağrı sinyali, merkezi sinir sistemine ulaşmadan dahi ölmüş olacaktır. Sinir sisteminin iletim hızını düşünürsek, Godzilla’nın kas hareketleri de bir hayli yavaş olmalı.

Sonuç

Görebileceğiniz gibi, Godzilla’nın fiziksel olarak var olması pek mümkün gözükmüyor; dolayısıyla ondan korkmaya da gerek yok (zaten bir film karakteri olması da bu sonuca varmanız için yeterlidir). Ancak ola ki gerçek olabilseydi, böyle bir canavarla yüzleşmeyi kesinlikle istemezdiniz. Teşekkürler yer çekimi!

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı
gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla
birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var?
Buraya tıklayarak
sorabilirsiniz.


Soru & Cevap Platformuna Git

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İçerikler

Sohbet siteleri ziyaretçilerine yeni insanlarla tanışarak, arkadaşlıklar kurabileceği bir ortam sunmaktadır.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2023 Askimsin.Net - Tüm hakları saklıdır.