Büyük Ağustos Böceği Neslinin Ortaya Çıkması Tırtıl Popülasyonunda Patlamaya Neden Oldu!

admin     08-12-23     Doğa Bilimleri     Büyük Ağustos Böceği Neslinin Ortaya Çıkması Tırtıl Popülasyonunda Patlamaya Neden Oldu!     41 Defa Okundu

Her 13 ya da 17 yılda bir ağustos böceklerinin büyük kuluçkaları ortaya çıktığında, kuşlara taze yiyeceklerden oluşan bir ziyafet sunulur ve bu ani bolluğun ekosistemdeki diğer hayvanlar ve bitkiler üzerinde zincirleme etkileri olur.

George Washington Üniversitesinden John Lill ve meslektaşları, ağustos böceklerinin büyük ekolojik etkilerini ilk kez 2004 yılında fark ettiler. Ekip; bir devasa ağustos böceği soyu olan “Kuluçka X“in (İng: “Brood X”) ABD’nin doğusunda tekrar ortaya çıkacağı, nesilde bir kez görülen bu olayların, bir sonraki gerçekleşecek olanını incelemek üzere plan oluşturmaya başladı. Lill, bunu planlamak için 17 yılları olduğunu vurguluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar; ağustos böceklerinin aniden ortaya çıkmasının, kuşların yeni bir besin kaynağına odaklanmak için diyetlerini fırsatçı bir şekilde değiştirmelerine ve tırtıllar gibi olağan avlarını tüketmeyi geçici olarak bırakmalarına neden olacağından şüpheleniyorlardı. Araştırmacılar, kuşların bölgesine kilden yapılmış sahte tırtıllar yerleştirdiler ve kafası karışan kuşların onları yemeye çalışırken gagalarında bıraktıkları izleri kaydettiler.

Ekip; model tırtılların, ağustos böceklerinin olmadığı yıllarda yaklaşık olarak dörtte birinin her hafta saldırıya uğradığını, fakat ağustos böceği sezonunun birkaç haftası boyunca %10’dan daha azının kuş saldırısı izleri gösterdiğini gözlemledi.

Tüm Reklamları Kapat
2021 Kuluçka X'in ortaya çıkışı sırasında ağustos böceği yiyen bir sığırcık kuşu.
2021 Kuluçka X’in ortaya çıkışı sırasında ağustos böceği yiyen bir sığırcık kuşu.
New Scientist

Lill ve meslektaşları, ayrıca ağustos böcekleriyle beslenen kuşları gözlemlemeleri için yerel kuşçulardan yardım aldı. Gözlemlerin sonucunda 80’den fazla farklı türün (normalde böcek ile beslenmeyenler de dahil olmak üzere) sınırsız ağustos böceği ziyafetine katıldığını belirledi. Lill bu süreçte baykuşları, kuğuları, balıkçılları ve hatta gagalarının ağustos böceği yemek için çok küçük olduğunu düşündükleri küçük ötücü kuşları da gözlemlediklerini belirtiyor ve ekliyor:

Bazıları ilk başta ağustos böceklerini yiyecek olarak kabul etmedi ama sonunda bir yiyecek olduğunu anladılar.

Avlanmaya karşı sağlanan bu geçici rahatlamanın tırtıl popülasyonları ve genel olarak orman üzerinde büyük bir etkisi oldu. Ekip, ağustos böceği mevsiminde normalin iki katından fazla tırtıl gözlemledi ve bu tırtıllar, ağaçlarda ve yapraklarda normalden iki kat daha fazla tahribata neden oldu. Lill; normal bir yılda kuşların, böceklerin otçullara verdiği zararı düzenlediğini, ancak ağustos böceği yıllarında bu düzenin bozulduğunu belirtiyor.

Genelde bu etkiler kısa sürelidir ve ağaçlar kısa sürede kendini toplar. Ancak, bazı diğer çalışmalar daha kalıcı etkiler de bildirmiştir. Bazı kuşların popülasyonları, neslin ortaya çıkışından sonraki yıl daha yüksektir ve ağaçların alışılmadık derecede çok sayıda meşe palamudu ürettiği bir dönem olan meşe ağacı palamut ekimi (İng: “masting”) olaylarının zamanlamasını ağustos böcekleri etkileyebilir. Lill; çalışmanın sonuçlarının, iklim değişikliği ve diğer insan müdahaleleri nedeniyle nüfusları azalan kuşların daha az olduğu bir dünyanın nasıl olabileceğine dair bir ön izleme sunduğunu düşünüyor ve konu hakkında şunları söylüyor:

Evrim Ağacı’ndan Mesaj

Kuşlar ormancılık ve tarımda böcekleri düzenlemek için önemlidir. Onlar olmadan ormanlar ve gıda ürünleri daha fazla zarar görecektir.

Peterborough, Kanada’da yer alan Trent Üniversitesinden David Beresford; çalışmanın, bir ekosistemdeki türlerde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanabilecek beklenmedik sonuçları araştırmanın önemini gösterdiğini düşünüyor ve şunları ekliyor:

Etkileri, her zaman ortaya çıkmalarını beklediğimiz yerde göremeyebiliriz. Tüm sistem boyunca dolaylı dalgalanma etkileri gözlemleyebiliriz.

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı
gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla
birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var?
Buraya tıklayarak
sorabilirsiniz.


Soru & Cevap Platformuna Git

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İçerikler

Sohbet siteleri ziyaretçilerine yeni insanlarla tanışarak, arkadaşlıklar kurabileceği bir ortam sunmaktadır.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2023 Askimsin.Net - Tüm hakları saklıdır.