Bilim insanları açıkladı: “Beyin ölümü” gerçekleşmeden tespit edilip engellenebilecek

admin     18-12-23          chat sohbet odalar et, Sağlık Haberleri     Bilim insanları açıkladı: “Beyin ölümü” gerçekleşmeden tespit edilip engellenebilecek     43 Defa Okundu

ÖLÜM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ KADAR BASİT DEĞİL

Bilincimizin tamamen kaybedildiği, geri dönüşü olmayan nokta hala bilinmiyor ama “ölüm dalgasının” nasıl ve nerede ortaya çıktığı tespit edilebiliyor. Araştırmacılar bu tespitin doktorların ciddi bir yaralanma durumunda beyin hasarını önlemek için daha iyi ilaçlar veya tedavi yöntemleri geliştirmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Ölüm anında nöronlar kapandıkça beyinde güçlü bir elektrik dalgası yayılıyor. “Anoksik depolarizasyon” adı verilen bu elektrik dalgası; nöronların ölümüne işaret ediyor.

Araştırma sorumlularından Antoine Carton-Leclercq nöronların ölümü hakkında, “Bir kuğu şarkısı gibi, tüm beyin aktivitesinin durmasına doğru geçişin gerçek işaretidir.” ifadelerini kullandı.

Leclercq, “Kişiyi belirli bir zaman aralığında hayata döndürmeyi başarırsak, anoksik depolarizasyonun etkilerini tersine çevirmenin mümkün olduğunu zaten biliyorduk.” dedi. Buna göre araştırmanın asıl odaklandığı nokta, beyin fonksiyonunu mümkün olduğu kadar korumak için ölüm dalgasının beynin hangi bölgelerinde en fazla hasarı verebileceğini anlamak.

“ÖLÜM DALGASI” BEYİN TAMAMEN ÖLDÜ DEMEK DEĞİL 

Uzmanlara göre yaşamsal işlevlerin geri kazanılabileceği kesin koşulları belirlemek çok önemli. Kalp ve akciğer yetmezliği durumunda canlandırmayı destekleyecek ilaçlar geliştirilmesi gerekiyor.

İnsanlarda çoğu durumda, kalp durduktan sonra dört dakika içinde nefes alışını yeniden sağlamak beyin ölümünü önleyecektir.

Bundan sonra tıpkı farelerde olduğu gibi farklı bölgeler farklı oranlarda ölmeye başlar.

Doktorlar, dalganın kaynağını hedef alarak veya yayılmasını sınırlayarak ölüm dalgasını nasıl önleyeceklerini bulabilirlerse, bu süreci yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olabilir.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

ücretsiz sohbet

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İçerikler

Sohbet siteleri ziyaretçilerine yeni insanlarla tanışarak, arkadaşlıklar kurabileceği bir ortam sunmaktadır.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2023 Askimsin.Net - Tüm hakları saklıdır.