Avrupa Süper Ligi için karar verildi! UEFA ve FIFA’ya büyük şok

admin     21-12-23     Genel Haberleri     Avrupa Süper Ligi için karar verildi! UEFA ve FIFA’ya büyük şok     40 Defa Okundu

Avrupa Birliği’nin yüksek mahkemesi (Avrupa Adalet Divanı), dünya futbolunun geleceği açısından dönüm noktası niteliğinde, “Bosman”dan büyük olabilecek bir kararla UEFA ve FIFA‘nın Avrupa Süper Ligi’nin kurulması planlarını engelleyerek AB rekabet yasalarına aykırı hareket ettiğine hükmetti.

2021 Mayıs’ında UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa Süper Ligi’nin kurucu kulüplerinin başkanlarını “yılan” ve “yalancı” olarak nitelendirmiş, Süper Lig kulüplerini UEFA organizasyonlarından men etmekle tehdit etmişti.

Son olarak Juventus’un da çekilmesinin ardından artık yalnızca Real Madrid ve Barcelona’nın yönettiği 12 kulüp tarafından kurulan ‘Avrupa Süper Ligi’ şirketi, yasal olarak savaşmaya karar verdi ve UEFA ile FIFA’yı dava etti.

Kulüpler, UEFA’yı futbol pazarındaki hakimiyetini kötüye kullandığı iddiasıyla Avrupa yasalarını ihlal etmekle suçlamıştı.

Avrupa Adalet Divanı, “FIFA ve UEFA’nın kulüpler arası yeni futbol projelerini önceden onaylarına tabi kılan ve kulüpler ile oyuncuların bu müsabakalarda oynamasını yasaklayan kuralları hukuka aykırıdır. FIFA ve UEFA kurallarının şeffaf, objektif, ayrımcı olmamasını ve orantılı olmasını sağlayan bir çerçeve yok.” hükmüne vardı.

AVRUPA SÜPER LİGİ CEO’SU REİCHART: “TÜM MAÇLAR ÜCRETSİZ YAYINLANACAK”

Avrupa Süper Ligi CEO’su Bernd Reichart, Avrupa Adalet Divanı’nın kararının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “UEFA’nın tekeli sona erdi, futbol özgürdür. Kulüpler artık kendi geleceklerini belirlemekte özgürler. Tüm maçları ücretsiz olarak yayınlayacağız. Külüplerin gelirleri garanti altında olacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Global

ücretsiz sohbet

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İçerikler

Sohbet siteleri ziyaretçilerine yeni insanlarla tanışarak, arkadaşlıklar kurabileceği bir ortam sunmaktadır.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© Copyright 2023 Askimsin.Net - Tüm hakları saklıdır.